Põlva Lõõtsaklubi

Rahvamuusikapeole "Päriselt" tagasivaade

Algas registreerimine 2025 aastal toimuvale Laulu-ja tantsupeole ning Rahvamuusikapeole. Tegemist on üldpeoga ning Rahvamuusikapeole on teretulnud registreerima igas vanuses lõõtspillimängijad. Sellest täpsemalt lõõtsakoolis. Hooaja esimene lõõtsakool toimub 30.septembril kell 11.00 Põlva Muusikakoolis.

Ajaloo säilimiseks väike tagasivaade suvisele (2023) XIII noorte laulu-ja tantsupeole ning Rahvamuusikapeole "Päriselt". 

2022 aastal alustasid Põlva Lõõtspilliseltsi noored Rahvamuusikapeo protsessis osalemist. Õppida tuli ära lõõtspillide repertuaaris 5 lugu. Protsessi käigus toimus 2022 aasta talvel repertuaari paremaks omandamiseks Põlva Muusikakoolis mentorseminar, mida viis läbi lõõtspillide liigijuht ja Rahvamuusikapeo üldjuht Juhan Uppin. Noored said esimest korda ühiselt peo repertuaari kokku mängida ning omandada seejuures veel erinevaid teadmisi ning oskusi (seni oli mängitud ja õpitud üldjuhul üksi õppevideo järgi või õpetajaga kahekesi). 

Edasi toimus 29.01.2023 I eelproov Ülenurme Gümnaasiumis. I eelproovi kogunes kokku suur osa kogu lõõtspillide liigi lõõtspillimängijatest, kes peole pürgisid. Ühiselt mängiti repertuaar läbi ning lood kõlasid juba väga hästi. 

02.04.2023 toimus Ülenurme Gümnaasiumis II eelproov, kus mängiti ühiselt repertuaar läbi ning seejärel pidi iga lõõtspillimängija üksi 2 lugu ette mängima. Põlva Lõõtspilliseltsi noored olid väga tublid ning kes kogu Rahvamuusikapeo protsessi olid usinalt algusest peale kaasa teinud, pääsesid ka peole. 

Rahvamuusikapeole algas sõit 29.juunil 2023 ning ööbiti Tallinna Ühisgümnaasiumis. 30.juuni hommikul toimus Vabaduse Väljakul lõõtspillide liigi peaproov. Pärast hommikust proovi oli vaba aeg. Väiksema seltskonnaga käisime ühiselt Tallinna Teletornis ning Energia avastuskeskuses. Oli väga meeleolukas ja tore. 

Rahvamuusikapeo kontsert toimus 1.juulil 2023 Vabaduse väljakul. Lõõtspillide liigi esinemine kõlas väga hästi ning kogu esinemise aja oli tantsuplats rõõmsate tantsijatega hõivatud. 

2.juulil toimus rongkäik, kus oli samuti Põlva Lõõtspilliselts koos lõõtspillimängijatega esindatud. Rongkäiguga kõnniti lauluväljakule ning rongkäigu ajal kõlas meie noorte poolt lõõtspillimuusika ning laul. Huvilistel oli võimalus jääda laulupidu kuulama, kust pärast ühiselt koju sõideti.

Lõõtspilliseltsist osalesid 2023 aastal toimunud Rahvamuusikapeol 17 lõõtspillimängijat: Kristin Avans, Henrik Hinrikus, Helir Hoop, Kertu Hordo, Markus Juhkam, Rasmus Kadaja, Mart Kirotar, Herbert Konnula, Kristjan Lindenberg, Geiti Luht, Viktoria Misnik, Kaile Mumm, Merili Murde, Ester Must, Madleen Olesk, Martin Otsing, Anette Vaino. Protsessi aitasid läbi viia ja juhendada Heino Tartes ja Sirli Tartes. Peonädalal Tallinnas oli lisaks ka abiks Ly Lillemets. 

Suur tänu kõikidele XIII noorte Laulu- ja Tantsupeo ning Rahvamuusikapeo korraldajatele/ eestvedajatele. Eriline tänu Põlva Lõõtspilliseltsi lõõtspillimängijatele ning Rahvamuusikapeo "Päriselt" üldjuhile ja lõõtspillide liigijuhile Juhan Uppinile, kes tegi lõõtspillide liigile suurepärase repertuaari valiku (sh seaded), aitas seda noortel veel paremini omandada ning oli igati toeks, kui vaja.

 

/Sirli Tartes/